Gören göz, işiten kulak, yürüyen ayak, tutan el....

2010-04-25 10:09:00

 

Ayakları doğuştan felçli bir ayakkabı tamircisi... “Nasılsın usta?” El cevap “Nasıl olayım?” .....

 

 

Ve yine ayakları doğuştan felçli iki kardeş... Aynı evde, belki aynı oda da birlikte büyümüşler. Büyük olan daha mütevekkil... “Alnımızın yazısı, böyle takdir etmiş yaradan” diyor.. Evin tek sağlam ve en küçükleri olan, mütevekkil olan ağabeyinin namazlarını hiç aksatmadan kıldığını söylüyor. Öteki ise hırçın, kabullenemiyor o halini. Kime denk gelirse boşaltıyor kinini. “Ben neden böyleyim?”

 

 

Bir kör... O da doğuştan. İyi öğretmiş öğreten. Tesellisi şu. Ya gözlerim görseydi. Bir sürü harama değecekti gözlerim. Ne kadar teselli ediyor bu sözü kendisini onu bilmem ama “dile benden ne dilersen” diyen bir aksakallı çıksaydı karşısına, üç dilekse bulunacağı hepsinde de görmeyi dileyeceği aşikar.

 

 

Yine doğuştan iki ayağı topuktan ibaret olan, iki elinin birinde tek, diğerinde iki parmak olan bir bayan. Üç parmağıyla tutunduğu hayata, değme on parmaklılara taş çıkartacak marifetle tutunmuş. Bir bacağını kaybetmiş bir adamla birlikte tutunmaya devam etmişler hayata da... Tek üzüntüsü kızının kendisinden utanması....

 

 

Körler, dilsizler, topallar, deliler vs... İster engelli denilsin, ister özürlü isterse sakat... Niye oranı yüzde bir bile olmayan bu insancıklar diğerleri gibi sapasağlam tutunamamışlar hayata da, böyleler...

 

 

Rabbimin neyi niçin dilediğine karışmaya, ne haddimiz var ne de buna cüret edebiliriz. Ama bu eksiklikleri tamamlamak için var değil miyiz, var edilmemiş miyiz? Bizi, bizim açımız ilgilendirmeli daha çok. Ben yürüyorsam, yürüyemeyenlerin yürüyen ayağı olmalıyım ki sonsuz kurtuluşu hak edeyim. Ben konuşuyorsam susanların konuşan dili, ben görüyorsam görmeyenlerin gören gözü, ben tutuyorsam tutamayanların tutan eli olmalıyım ki kurtulanlardan olayım. Bu insanların isyanını da ben, Allah’a değil bize isyan olarak değerlendiriyorum... Onların isyanlarında ki tüm yükün omuzlarımızda olduğuna inanıyorum.

 

 

4/75 Size ne oluyor ki, Allah yolunda ve: "Rabbimiz, bizi halkı zalim olan bu ülkeden çıkar, bize katından bir veli (koruyucu sahib) gönder, bize katından bir yardım eden yolla" diyen erkekler, kadınlar ve çocuklardan zayıf bırakılmışlar adına savaşmıyorsunuz?

201
0
0
Yorum Yaz